Nárečový slovník stredného Požitavia

€8,50

Autor: Jozef Trubíni
---
Slovník s vyše tritisíc tristo nárečovými slovami z regiónu stredného Požitavia doplnený autorskými ilustráciami.

Kategória: Knihy a publikácie

Jozef Trubíni (1945) je známy požitavský ilustrátor a autor viacerých monografií. Najznámejšie sú jeho Požitavské povesti (1998), ktoré napísal spolu s docentom Jozefom Melicherom, a ktoré aj ilustroval. Monografie o Vrábľoch (1994, 2004) doplnil knihou Osudy vrábeľských židov (2004), ktorú napísal spolu so synom Ľubošom. Jeho poslednou úspešnou knihou je História požitavských mlynov.
Nárečový slovník stredného Požitavia je vyvrcholením viacročného zhromažďovania nárečových slov Jozefa Trubíniho z regiónu stredožitavskej doliny. Kniha má 142 strán a najviac priestoru, vyše sto strán, je venovaných slovníkovej časti. Takmer tritisíc tristo hesiel je abecedne zoradených, v ktorých popri výklade sa uvádza aj príklad využitia. Nárečové slová sú zapísané do slovníka spôsobom, ktorý verne zaznamenáva výslovnosť. Autor sa nezaprel ani ako ilustrátor a slovník doplnil 52 ilustráciami predmetov, ktoré ľudia v minulosti používali a v súčasnosti ich môžeme vidieť len v múzeách alebo v národopisných zbierkach (zbonka, žarnov, trlica...).

Po slovníkovej časti nasledujú ukážky nárečových textov (Pestuvaňia a spracuvaňia konopí, Vianočnie pupáčki a ďalších šesť textov) a päť ukážok textov ľudových piesní. Čitateľa pobaví aj niekoľko krátkych príbehov zo života. 

Rok vydania: 2011
Vydalo FONTIS - občianske združenie
Počet strán: 142
Formát: A5, mäkká väzba